602 296 605

biuro@edupharma.pl

Leczenie migreny

Leczenie migreny

Leczenie migreny

Źródła podają, że na migrenę cierpi od 10 do 20% populacji. Najbardziej dotkliwym objawem jest uciążliwy, trwający od 4 do 72 godzin ból głowy, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Nie każdy ból głowy oznacza migrenę.

Ból odczuwany jest po jednej stronie głowy, czasem obejmuje część czoła i oczodół. Jest silny, ma charakter pulsujący. Trwa nieprzerwanie przez długi czas lub występuje w cyklach kilkunastominutowych. Towarzyszą mu nudności, nierzadko doprowadzające do wymiotów, także nadwrażliwość na zapachy, światło i dźwięki.

Niektórzy cierpią na migrenę z aurą.  Do bólu głowy dochodzą wówczas objawy wzrokowe: plamki, zygzaki, błyski, śnieżenie, zniekształcenie obrazu. Rzadziej zdarza się drętwienie kończyn, niewyraźne mówienie i problemy z koncentracją.

Leczenie migreny botoksem

Najczęściej osoby cierpiące na uporczywe migreny przyjmują doraźnie środki przeciwbólowe. Ich nadużywanie może powodować niekorzystne skutki zdrowotne.

Nowością w profilaktyce tej dolegliwości jest stosowanie botoksu. Preparat jest wstrzykiwany do tych mięśni głowy, które są odpowiedzialne za powstawanie bólu. Botoks  usztywnia mięśnie, nie dopuszczając do ich kurczenia się , dzięki czemu nie uciskają czy nie ugniatają nerwów powodujących ból. Zapobiega to atakom migreny.  Zabieg jest nieinwazyjny, bezbolesny (pacjent odczuwa tylko lekkie ukłucia igły), przeprowadzany bez znieczulenia. Bezpośrednio po jego zakończeniu można powrócić do aktywności życiowej.

Działanie botoksu w leczeniu migren jest skuteczne u 80% pacjentów. Co najmniej u połowy ataki choroby zupełnie ustępują, u pozostałych – bóle głowy występują znacznie rzadziej i mają mniejsze nasilenie. Należy  jednak ostrzykiwanie powtarzać, gdyż  działanie botoksu utrzymuje się przez 6-12 tygodni.

Jest to jednak zdecydowanie lepsza alternatywa wobec preparatów przeciwbólowych i innych leków przyjmowanych doustnie czy w zastrzykach. Z uwagi na rosnące zainteresowanie leczeniem migreny z wykorzystaniem zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, warto taką ofertę włączyć do swojej kliniki.